برترین های کیمیا نیوز را هم ببینید هم بخوانید

یکشنبه, ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

منتظر معجزه بمانيم...

هر كشوري ممكن است با بحران‌ها و التهاب‌هاي سياسي و اقتصادي روبرو شود. براي مثال ژاپن يكي از كشورهايي است كه در تاريخ معاصرش با يكي دو بحران بزرگ و مشكلات ديگري هم روبه‌رو شده اما هر بار اين كشور توانسته خودش را بازيابي كند و انسجام اجتماعي‌اش از بين نرفته است.

سطح اعتماد مردم به مسوولان يكي از مهم‌ترين عواملي است كه موجب مي‌شود مردم يك كشور انسجام‌شان را از دست ندهند و از بحران‌ها به سلامت عبور كنند. اكنون در ايران ما با يك بحران اقتصادي و آسيب‌زننده روبه‌رو شده‌ايم. نبود نظام اطلاع‌رساني دقيق و شفاف از طرف دولت، انتشار گسترده شايعات، بروز فساد اقتصادي در برخي دستگاه‌ها و... موجب شده تا هر روز كه مردم از خواب بيدار مي‌شوند، احساس كنند وضعيت‌شان نابسامان‌تر شده است. در صورتي كه جامعه ما الان بايد بتواند با اطمينان خاطر و حفظ انسجام داخلي راه عبور از مشكلات كنوني را بجويد. وجود اين باور كه اين التهابات لزوما در بلندمدت ادامه نمي‌يابد؛ نيازمند وجود سطح بالايي از اعتماد مردم به مسوولان است. اما به نظر مي‌رسد جامعه به مرحله‌اي رسيده كه خيلي سخت به گفته‌هاي مديران اعتماد مي‌كند كه مي‌تواند براي جامعه ايران هشدار‌دهنده باشد. يكي از خطاهاي مسوولان ارشد كشور اين است كه در شرايط موجود كمتر با مردم حرف مي‌زنند يا اگر حرف مي‌زنند خيلي كلي و غيردقيق سخن مي‌گويند. ما نمي‌توانيم براي حل مشكلات و عبور از بحران‌ها منتظر معجزه بمانيم.

مسوولان كشور بايد با مردم حرف بزنند. حرف زدن صرف هم كافي نيست. اين حرف زدن بايد بر مبناي يك گفتمان مشخص شكل بگيرد. سخنان مسوولان بايد مبتني بر ارايه اطلاعات دقيق از وضع موجود باشد. مثلا وضعيت منابع و ذخاير ارزي را تا حد ممكن به طور شفاف به مردم بگويند. در اين صورت است كه اعتماد جامعه به سياستگذاران و مديران اجرايي افزايش مي‌يابد. اما كتمان مشكلات و ناديده گرفتن آن در زمان سخنراني موجب مي‌شود جامعه احساس كند كه از مسوولان «سخن راست» نمي‌شنود. تقويت اين احساس ناخوشايند مي‌تواند تبعات اجتماعي و سياسي ناگواري داشته باشد. تا فرصت باقي است بايد سياست اطلاع‌رساني و تعامل با افكار عمومي اصلاح شود و اين رابطه بر مبناي راهبرد صداقت و شفافيت تقويت شود.

برچسب ها کیمیانیوز

تماس با مدیر مسئول

مهدی جاوید پور

 

 

ایمیل : 

javidpoorjournalist@gmail.com

کیمیا نیوز در شبکه های اجتماعی